Νικήτα Ιβανόφ - Ρώσος μπόξερ, πρωταθλητής Ευρώπης το 2013 στην κατηγορία των 81 κιλών

Nikita Ivanov είναι επαγγελματίας πυγμάχος απόΡωσία, που εξυπηρετούν στην ελαφριά κατηγορία βαρέων βαρών. Μέλος της ρωσικής ομάδας πυγμαχίας, χρυσό και ασημένιο μετάλλιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Άγκυρα 2011, βάρος - μέχρι 81 κιλά (ασήμι), Μινσκ 2013, μέχρι 81 κιλά - χρυσό). Το 2011, μετά την παράσταση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Άγκυρα, έλαβε τον τίτλο του αθλητή της Ρωσίας της διεθνούς κατηγορίας. Μέλος του αθλητικού και αθλητικού σωματείου "Δυναμό".

Νικήτα Ιβανόφ

Ivanov Nikita Yurievich: βιογραφία του πυγμάχου

Γεννήθηκε στις 18 Απριλίου 1986 στην πόλη Michurinsk(Περιοχή Tambov, Ρωσία). Ros και ανατράφηκε σε μια συνηθισμένη οικογένεια - ο πατέρας μου εργάστηκε ως ταξιτζής όλη μου τη ζωή και η μητέρα μου ήταν κτηνίατρος. Από νεαρή ηλικία, Nikita άρεσε να παρακολουθήσουν την πυγμαχία στην τηλεόραση και ονειρεύτηκε να γίνει επαγγελματίας μπόξερ. Τα είδωλά του ήταν ο Mike Tyson, ο Lenox Lewis και ο Roy Jones Jr. Όταν ο Νικήτα ήταν 10 ετών, οι γονείς του τον πήραν στο κουτί, το οποίο το αγόρι ήταν πολύ χαρούμενος. Ο πρώτος προπονητής ήταν ο Eduard Ivanko (πρώην νικητής του πρωταθλήματος της περιοχής Tambov στην πυγμαχία). Το αγόρι αμέσως είδε ότι στο μέλλον θα επιτύχει σημαντική επιτυχία σε αυτό το άθλημα. Ο Νικήτα είχε κάποιο είδος πυγμαχίας - χωρίς να γνωρίζει κάποια τεχνική ή στάση, εξακολουθεί να αγωνίζεται καλά και να διατηρεί την αναπνοή του. Όλες αυτές οι κλίσεις στην πυγμαχία, σαφώς υπαινίχθηκε ότι πρέπει να αρχίσετε να εκπαιδεύετε σοβαρά.

Ρωσική μπόξερ

Ώρα για επαγγελματική πυγμαχία και σφιχτή εκπαίδευση

Σε ηλικία 12 ετών, το αγόρι μετακόμισε στο Odintsovoγια να συνεχίσει να εκπαιδεύει, αλλά ήδη με περισσότερους διακεκριμένους πλοιάρχους. Εδώ έρχεται στην αθλητική κοινότητα «Ντιναμό» και την εκπαίδευση αυτών των επαγγελματιών, όπως Ashot Ιβάνοβιτς Garakyan (Τιμήθηκε Προπονητής της Ρωσίας), Zufer Mustafovich Husyaynov (συγγραφέας του βιβλίου «χτύπημα νοκ-άουτ Τεχνολογία») και Σεργκέι Σμιρνόφ (επαγγελματίας πυγμάχος).

Νικήτα Ιβανόφ Πυγμαχία

Η ένταση της κατάρτισης άλλαξε αμέσως. Τώρα ο Nikita έζησε ένα αυστηρό καθεστώς - σηκώθηκε στις έξι το πρωί, έτρεξε ένα 10 χλμ σταυρό, κατόπιν προχώρησε στην κύρια προπόνηση. Μετά από ένα ισορροπημένο γεύμα και ξεκούραση, ο Νικήτα πήγε σε μια βραδινή εκπαίδευση, αφιερωμένη μόνο στην τεχνική της μάχης.

Νικήτα Ιβανόφ: πυγμαχία, στατιστικά και επιτεύγματα

Η πρώτη μεγάλη επιτυχία τέθηκε το 2006,όταν ο Νικήτα κέρδισε μια νίκη στη νεολαία των Σπαρτακιάδων της Κεντρικής Ομοσπονδιακής Περιφέρειας της Ρωσίας. Ακριβώς ένα χρόνο αργότερα κατόρθωσε να κερδίσει το πρωτάθλημα CFD, μετά από τον οποίο άρχισε αμέσως να προετοιμάζεται για την πρώτη είσοδο στο πρωτάθλημα ενηλίκων της χώρας. Ο Nikita Ivanov πήρε την ένατη θέση, χάνοντας στον Egor Mehontsev, αλλά ακόμα και αυτό το αποτέλεσμα ήταν θετικό για το ντεμπούτο.

Ιβάνοφ Νικήτα Γιούριεβιτς

Το 2008, πήγε ξανά στο πρωτάθλημα CFD(Central Federal District πρωτάθλημα πυγμαχίας) υπό το φως βαρέων βαρών και κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο. Την ίδια χρονιά έγινε ο πρωταθλητής του All-ρωσικού ανταγωνισμού «Ολυμπιακή Ελπίδες» και θα μπορούσε να φθάσει μόνο προημιτελικό αγώνα στο πρωτάθλημα της Ρωσίας, η οποία ήταν ένα φιάσκο. Το 2009, Nikita Ivanov ήταν ο νικητής του πρωταθλήματος της Ρωσίας στην πυγμαχία στο φως βαρέων βαρών. Στο πλαίσιο αυτό, εξετάζουμε την υποψηφιότητά του για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που πραγματοποιήθηκε στο Μιλάνο. Αλλά σε μια μεγάλη λύπη Ιβάνοφ απέτυχε να περάσει το προκριματικό γύρο, ηττήθηκε από τον συμπατριώτη του Arthur Beterbiyev.

Οι εμφανίσεις του Boxer στη διεθνή σκηνή και τον πολυαναμενόμενο χρυσό

Τα επόμενα δύο χρόνια η Nikita Ivanov έφτασεοι τελικοί του ρωσικού πρωταθλήματος πυγμαχίας στο φως βαρέων βαρών, ωστόσο, έχασε να Yegor Mekhontsev. Παρ 'όλα αυτά, ο Ιβάνοφ έδειξε καλά σε διάφορα τουρνουά διεθνούς σημασίας. Το 2011, ο ρώσος πυγμάχος Nikita Ivanov εκπροσώπησε τη χώρα του στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που πραγματοποιήθηκε στην Άγκυρα (Τουρκία). Εδώ κατάφερε να φτάσει στην τελική μάχη, όπου περίμενε ο Ιρλανδός Joe Ward. Ο αγώνας ήταν πολύ δύσκολος και για τους δύο αθλητές, ωστόσο, ο ρώσος πυγμάχος έχασε με σκορ 12-20. Αφού έλαβε ένα αργυρό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ο Nikita Ivanov απονεμήθηκε τον τίτλο του Master of Sports of Russia της διεθνούς τάξης.

Το 2012, Ivanov και πάλι συμμετείχε στηνΡωσικό πρωτάθλημα πυγμαχίας και πήρε τη δεύτερη θέση, χάνοντας στους τελικούς σε έναν νέο και υποσχόμενο μαχητή Dmitry Bivol. Μετά από αυτό άρχισε να προετοιμάζεται για την επιλογή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Μινσκ το 2013. Μόλις στο τουρνουά, ο Nikita έφτασε με σιγουριά και γρήγορα στο τελικό στάδιο, όπου αποκλείστηκε από τον αντίπαλό του και κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο. Αυτό το επίτευγμα ήταν το πιο σημαντικό στην καριέρα του.